Masaż to jedna z najprzyjemniejszych form terapii. Ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie ciała przynosi ukojenie w wielu dolegliwościach oraz niesamowicie relaksuje. Obecnie można spotkać się z wieloma różnymi formami tego zabiegu. Różnią się one techniką, działaniem, jak również intensywnością. Decydując się na taki zabieg, warto wiedzieć, czego się spodziewać.
Czym jest masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny zawiera różne techniki – głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie. Jest to ogólna terapia mająca na celu relaksację, pozbycie się napięcia mięśni, rozluźnienie tkanek, pobudzenie krążenia krwi i limfy, przyniesienie ukojenia w stanach stresu. Do jego wykonania stosuje się różnego rodzaju olejki, w tym także te wzbogacone aromatami melisy, róży czy innymi o działaniu wyciszającym.
Co warto wiedzieć o masażu leczniczym?
Ta forma terapii nastawiona jest na likwidację dysfunkcji oraz bólu kręgosłupa, mięśni lub stawów. Masaż leczniczy wspomaga rehabilitację pacjenta po urazach, stanach pooperacyjnych albo kontuzjach. Aktywuje przepływ krwi, a co za tym idzie – transport składników odżywczych do obolałych tkanek, wspomagając ich szybszą regenerację. Ważne, aby wykonywała go doświadczona osoba z odpowiednimi kwalifikacjami.
Czy masaż leczniczy boli?
Myśląc o masażu, mamy zazwyczaj na myśli przyjemne, relaksujące doznania. Tymczasem masaż o działaniu leczniczym może oscylować na granicy przyjemnego bólu – pomimo jego występowania pacjent powinien móc się rozluźnić, gdyż w przeciwnym wypadku dojdzie do spięcia mięśni i zabieg nie będzie miał sensu, a nawet może zaszkodzić.
Ile trwa masaż?
Zabieg zazwyczaj trwa od 20 do 60 minut, jednak wszystko uzależnione jest od wielu czynników, takich jak jego intensywność, wiek pacjenta, budowa ciała, ogólny stan zdrowia oraz wielkość i rodzaj masowanej okolicy. Masaż leczniczy warto wykonywać codziennie lub co drugi dzień. Na relaksacyjny można zdecydować się rzadziej.
Wskazania do masażu relaksacyjnego i leczniczego
Wśród wskazań do masażu relaksacyjnego wyróżniamy m.in.:
- zmęczenie psychiczne i fizyczne,
- bóle mięśniowe np. spowodowane uprawianiem sportu,
- konieczność rozgrzania mięśni przed wysiłkiem fizycznym,
- bóle głowy na tle nerwowym,
- bezsenność,
- obniżony nastrój.
Masaż leczniczy zaleca się wykonywać w przypadku:
- chorób i dysfunkcji narządów ruchu,
- stanów po urazach,
- zmian przeciążeniowych mięśni, stawów,
- porażeń i niedowładów w stanach pochodzenia neurogennego.
Rozważając umówienie się na masaż, warto zdawać sobie sprawę z przeciwwskazań, a w razie wątpliwości – omówić je z fizjoterapeutą. Jeżeli chcesz skorzystać z zabiegu, zapraszamy do gabinetów Dotyk Wiatru na Tarchominie oraz Mokotowie w Warszawie.