Wydaje się, że masaż to dość prosty zabieg, na który warto zdecydować się nie tylko w celach leczniczych, ale też, a może przede wszystkim – relaksacyjnych. Na rynku funkcjonuje wielu specjalistów świadczących usługi – w gabinetach lub z dojazdem do pacjenta. W jaki sposób jednak sprawdzić, czy wybrany przez nas masażysta oraz miejsce jego pracy nie zagrażają naszemu zdrowiu? Po czym poznać dobry gabinet masażu?
- Uprawnienia – warto sprawdzić, czy wybrany przez nas masażysta rzeczywiście posiada potwierdzenie swoich kwalifikacji w postaci odpowiednich dyplomów z kursów oraz szkoleń. Warto także poszukać na forach internetowych opinii o danym gabinecie – w końcu zadowolony klient robi najlepszą reklamę.
- Empatia – umiejętność wczucia się w nastrój innych i stworzenia przyjaznej do zabiegu atmosfery to z pewnością jedna z ważniejszych cech dobrego masażysty. W końcu – przychodzimy do niego, aby się odstresować, poczuć lepiej, uleczyć ciało i duszę.
- Umiejętność współpracy z pacjentem – dobrze, jeśli masażysta zna najnowsze techniki i umie je wykorzystać w swojej pracy. Z drugiej strony musi jednak umieć wysłuchać pacjenta, który nie zawsze czuje się komfortowo podczas dotykania pewnych obszarów ciała, czy stosowaniu zbyt dużego lub zbyt delikatnego nacisku.
- Otwartość na podnoszenie kwalifikacji – bez postępu jest tylko regres, zatem dobry masażysta musi nieustannie się szkolić. Udział w kursach, egzaminach, lektura prasy branżowej i ciągłe podnoszenie poziomu wiedzy to z pewnością cechy dobrego specjalisty.
- Pełen profesjonalizm usług – dobry i polecany masażysta podchodzi do swojej pracy holistycznie. Oddzwania do pacjenta, gdy nie może odebrać telefonu, nie spóźnia się, ale też – umie opanować lęk i wątpliwości osoby poddawanej zabiegowi.
Najlepszy gabinet masażu, czyli jaki?
- Czysty i atrakcyjny wizualnie – wchodząc do gabinetu powinniśmy mieć miłe skojarzenia. Przytłumione światło, porządek, dostępne dla pacjenta miejsce do komfortowego przebrania się czy dyskretnie schowane artykuły higieniczne to tylko kilka z wielu rzeczy, jakie pozwolą na efektywne wykorzystanie kilkudziesięciu minut relaksu.
- Ciepły – nikt nie lubi marznąć, a biorąc pod uwagę, że do masażu musimy się rozebrać – gabinet powinien oferować odpowiednią temperaturę.
- Sprzyjający medytacji – wiele osób oddaje się rozmyślaniom lub po prostu zasypia podczas masażu – nic dziwnego – zrelaksowane po długim stresie ciało w końcu bezpiecznie może odpocząć. Na pewno pomocne w takim relaksie będą przytłumione światło i delikatna, relaksacyjna muzyka, np. odgłosy przyrody, dźwięk deszczu, śpiew ptaków itp.
- Uporządkowany – masaż ma nam przywrócić wewnętrzną harmonię, zatem miejsce, w którym jest wykonywany również powinno być uporządkowane. Niedopuszczalne jest porozrzucane sprzętów lub ich przypadkowe ułożenie. Najlepszą wersją będzie więc minimalistyczny, nieprzytłaczający wystrój.
- Przenoszący do świata relaksu i pozytywnej energii – gabinet masażu to zdecydowanie nie miejsce na rozmowę telefoniczną, zatem warto zadbać o wyciszenie telefonu przed zabiegiem. Niech to będzie czas przeznaczony na oczyszczenie umysłu z problemów, trosk i nabranie energii do dalszych działań.